En önemli SEO araçlarından bazıları

          SEO kavramı günümüze önemi giderek artmaktan olan bir sektör olmasıyla beraber, arama motorlarınıda kendi verileri hakkında bilgi vermeye zorlamaktadır. İlk etapda sorgu listeleriyle işe başladılar ve  daha sonrada SEO ların işini dahada kolaylaştıracak araçlar ortaya çıkarmaya başladılar. Bu araçlar arasında Bingin önerdiği Webmaster Tools Googlenin tavsiye ettiği Webmaster Central kadar kullanışlı olmadığı kesin. Bununla birlikte yine Googlenin sunduğu Google Adwords Keyword Tool aracınında çok etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

–       Google Adwords Koeyword Tool  : Aracı bu adresten edinebilirsiniz https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal . Size ait terimlerin üzerinde Googlede ayda ne kadar yapıldığını açıkça gösteren bir araçtır. Daha çok arama kelimler noktasında çalışmalar yürütürken ve sitenizde  hangi kelimelere odaklandığınıza karar vermeniz gerektiğinde bu araç kesinlikle size çok ciddi manada yardımcı olacaktır.

Şayet AfWords hesabına sahip değilseniz ki bu aracın bütün verilerine ulaşmanız için elzemdir, Google Insights for Search, anahtar kelime yükselişlerini ve bir seferde 5 kelime grubuna kadar popülerlik durumlarını karşılaştırmamıza yarayan mükemmel ödetsi bir araçtır. Bu aracı edinecebileceğiniz adres : http://www.google.com/insights/search/ 

Bahsettiğimiz SEO aracının sağladığı metrikler, seçilen kelime veya gelime grubunuz için  küresel arama sayısını yaklaşık olarak gösterebilmektedir. Söz konusu metriğin ne kadar kesin olduğu tabiki belirsizdir lakin seçilen anahtar kelimelerinizle alakalaı size kayda değer bilgi verebilir. SEO uzmanları anahtar kelime seçimi aşamasında bu aracı kullanmayı tercih ederler. Bu araç sayesinde ayrıca kelimenin farklı varyantlarının ne kadar arandığını görme imkanını yakalamış olursunuz. Örnek verecek olursa ‘’ Sosyal Paylaşım Ağı’’ kelimesi ‘’ Sosyal Paylaşım Ağları’’ kelimesinden  11,100,000 kere daha fazla arandığını varsayalım.  Haliyle böyle bir durumda  ve buna benzer bir çok durumda, kelimeye  bir çoğul eki eklemek inanılmaz bir fark sağlayacaktır.  Bununla beraber, aracın özelliklerinde yer alan “Use Synonyms” yani “Eşanlamlıların Kullanma” seçeniğiyle anahtar kelimelerinizin eş anlamlılarını kontrol edip haklarında fikir edinmemizi sağlar.

–  Google Webmaster Central:  Edineceğiniz adres : http://www.google.com/webmasters/

Bu ara., size ait olan websitesinin belirli ayarlarını yapmanıza imkan sağlarken,  aynı şekilde googlenin sitenizi nasıl gördüğünüde size bildirir. Bu metrikler, link profili ayrıntıları ve takip edilme (crawling) istatistiklerini de içerir. Web tasarım ve Seo uzmanları gerçekten çok önemli bir araç, Googlenin indexinde bulunan web sitelerinin bir nevi bir kontrol panelidir. Domain taşıma, bölge seçeneğini ayarlama, ortak SEO problemlerini kontrol etme, link profillerini çözümleme ve önemli SEO verisini dışarıya aktarma gibi özelliklere de sahip olan bu araçlar seti SEO alanında oldukça kullanışlıdır. Her SOU uzmanında bulunması gereken nadir araçlardan birtanesidir ve şiddetle tavsiye ederiz. Bu araç sayesinde web siteleri hakkında geniş bilgi edinmek suretiyle, Googlenin söz konusu siteleri nasıl yorumladığı öğrenilebilir.

DASHBOARD-KONTROL PANELİ

Google Webmaster Tools’n Dashboard sistemi, sitenizin performansı hakkındaki aşağıdaki verileri göstererek kısa ve öz bir tablo çıkarır:

-En fazla aranan sorgular

-Takip edilme hata çeşitleri ve bunlara ek olarak sayısı

– Size ait siteye yapılan linkler

-Sizin anahtar kelimeleriniz

– Site Haritaları

Bu dashboard özelliği, sorunlu arama sorguları veya takip edilme hataları ve XML site haritalarınızın geçersiz olması gibi anormallikleri kısa süre içinde tespit edip önünüze koyar.

MESAJLAR

Google Webmaster Tools sayfasındaki mesajlar bölümünden, Google siteniz/sitelerinizle ilgili gerekli gördüğü uyarıları veya hatırlatmaları size yapar.  www.google.com/webmasters/tools/home adresinden sol tarafta bu bölüme ulaşabilirsiniz.

Bu iki aracın içerdiği özetlememiz gerekecek olursa;

  1. Anahtar kelimelerin mevcut rekabet gücünü görebilmek için Google AdWords Keyword Tool
  2. Google’ın siteyle alakalı olarak herhangi bir problem saptayıp saptamadığını kontrol etmek için Google Webmaster Central
  3. Site için Google’a özgü ayarları değiştirmek için Google Webmaster Central

Kullanılabilir.

Reklamlar

, , , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: