Arama Motorlarının ‘’Google ve Yandex’’ Yeni Savaş Meydanı Türkiye…

Geçen yıl sessiz sedasız bir şekilde Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Rus tandanslı arama motoru Yandex, 2012 yılının başlarında Türk piyasasına ses getirecek şekilde girdi. Tabiki durum  Türk internet  kullanıcıları, web masterleri ve site sahipleri için yeni imkanlar kapısı açıyor.

Google ve Yandex’in Türkiyedeki kıran kırana girişecekleri rekabetten Türk internet kullanıcılarının karlı çıkacakları kesin. Bu yüzden rekabetin ilk 2-3 senesini Türk webmasterler ve site sahipleri çok iyi kullanmaları ve mevcut rekabeti kendi lehlerine çevirmeyi başarmalıdırlar.

Google hakkında fala söylenecek birşey yok.  Neredeyse her Türk internet kullanıcısın internette duyduğu bildiği bir site. Ama yandex hala gizemini korumakta.

Yandex, Rusya başta olmak üzere, Özbekistan, Beyaz Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde Googlenin hegomonyasını kırmış başarılı bir arama motorudur. Yani Yandex, kalitesini ait olduğu coğrafyada onaylamış bir web sitesi olarak şimdi Türki’ye de hizmet vermeye başlamıştır.

Ki Rusların Türk pazarına Yandex’le girmeleri akıllıca bir  adımdı. Ve inanıyorumki yakın bir gelecekte, Kendi ülkelerinde ve coğrafyalarında Facebook, Twitter gibi diğer sosyal paylaşım ağlarının hegomonyalarını kıran Ruslar, ülkemizde internet dünyasına kendi sosyal paylaşım ağları olan Vkontakte, Odnoklasniki, Dudu , Mirtesen gibi sitelerlede Türk pazarına gireceklerdir.

Bu süreci Türk internet kullanıcıları, özellikle webmasterler ve site sahipleri çok iyi takip etmeli ve süreci kendileri lehine işletmeleri gerekmektedir. Yıllardır Türkiye’de ve bizim gibi Google, Yahoo, Facebook v.s  sitelerin hegomonyasını kıramamış ülkelerde bu sitelerin kullanıcılarına karşı takındığı patavatsız tavrı Yandexin kıracağını düşünüyorum. Ve tam bu noktada Türk internet kullanıcılarının stratejik olarak yandexe destek olmaları durumunda google ve diğer arama motorlarının yıllardır değişmeyen ve kullanıclarına tepeden bakan tavrını değiştireceği kesin ve bu durumuda artık her kullanıcı kendi lehine çevirme yollarını şidmdiden araştırmalı ve analiz etmelidir.

Son 1 haftadır Yandex teknik alt yapısını bitirmiş olmalıki artık Televizyonlardan reklamlarda vererek Türk pazarına ne kadar önem verdiğini göstermektedir.

Google Analytics’e karşı Yandex Metrica’nın girdiği ülkemizde mevcut süreci iyi analiz edip durumu lehimize çevirecek adımlar atmalıyız

Reklamlar

, , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: