Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalıdır ?

Milyarlarca dolarlık sosyal medyanın internet dünyasındaki baskın gücü 2012 yılında ağırlığını iyice hissettirirken SEO’nun pabucu dama ha atıldı ha atılacak.  Her ne kadar Google bu duruma karşı en sonuncusu Google Panda olmak üzere bazı hamleler yapıyor ve sosyal medya arama motoru çekişmesinde durumu lehine çevirmek istiyor. Şimdilik  başarılı gibi görünen bu hamleler sosyal medya karşısında varlığını ne kadar koruyabilir bilinmez. Kurumsal ve büyük firmaların stratejileri ortada, onların stratejileri , istedikleri hedef kitleyi büyük paralar harcayarak arama motorlarından bulmak ve belirledikleri bir süreç sonucunda bu hedef kitleyi sosyal ağlarda kendi ürünlerinin takipçisi yapmak. İşte bu yüzdendir ki SEO bizim gibi sıradan girişimciler için çok daha önemli bir kavram, çok daha elzem bir çalışma haline geliyor. Google’nin sosyal medyaya karşı verdiği bu amansız savaştan başarılı çıkması durumunda, önümüzdeki yıllarda SEO çok daha fazla önem kazanacaktır. Gogle’nin en son güncellemesinden önceki süreçte, internette en kaliteli backlinkleri edinen siteler arama motorunda ilk sıraya oturuyordu, sitenin içeriği boş olsa dahi. Google’nin en son güncellemesinden sonra, özellikle de Google Panda’dan sonra sitenin içeriğide en az sitenin aldığı kaliteli backlink sayısı kadar önemli duruma geldi.

İşte bu makalenin yazılma amacıda bu. Yani sitemizin içeriğini oluşturan yazılı veriler veya diğer bir tabirle makalelerin SEO uyumlu olması. Seo uyumlu makale nasıl olmalıdır sorusunun cevabını arayacağız.

Yazının en başında parantez içinde belirtmeliyim ki, bir web sitesinin kurulumuna başlamadan önce kesinlikle bir kelime analizi yapılıp doğru anahtar kelimeler tespit edilmelidir ve ince elenip sık dokunarak elde edilen bu anahtar kelimeler üzerinde çalışma yapılmalıdır. Hatta daha ileri giderek bu çalışmanın yazılan her makale için yapılması gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Bütün bunların yanında belirtmek istediğim bir şey daha var. Şayet internet üzerinde başarılı bir projeye imza atmak istiyorsanız ve bu deheflediğiniz başarıda Goog’le ye bağlıysa o zaman Google’ye  karmaşık algoritma kümelerinin toplandığı bir yazılım bir robot olarak bakmamalısınız. Ne zaman Google’ye bir rorobot olarak bakmayı bir kenara bırakırsanız işte o zaman başarılı olursunuz. Google var olan hiçbir yazılıma yakından uzaktan benzemez ve aynı zamanda Google mühendisleri tarafından mevcut şartlara göre güncellenir. Şunu kesinlikle unutmamalısınız ki, Google’nin amacı insanlara yarar sağlamaktır ve bu çerçevede çalışmaktadır. Bu görevini de arama motoru olarak internet kullanıcılarına yaptıkları arama sonucunda onlara doğru, güncel ve güvenilir bilgiyi sağlamaktır.İşte tam olarak bu nedenden dolayı makalenin devamında yazacağım kurallardan önce yazdığınızın makalenin gerçekten insanların işine yarayıp yaramayacağından emin olmalısınız.

Çünkü Google sadece makalenin devamında sıralayacağım verilerle ilgilenmiyor aynı zamanda  daha önceki verileri de değerlendirmeye alıyor ve bütün bu topladığı verileri karşılaştırıyor.  Bu yüzden onmilyonlarca websitesinin arasından sıyrılıp zirvelere çıkma hayalleri kurarken bunun ne kadar zor olduğunu ama imkansız olduğunu utumayın.

Yukarıda anlattığım, makalenin insanlara yararlı olması meselesini daha anlaşılır ve somut örneklerle biraz daha açacak olursak, şunları söyleyebiliriz; aşağıda bir makalenin içeriğinin ortalama kelimeden oluşması gerektiğini yazdım. Bunun sebebi, Google, kullanıcının yaptığı sitede yaptığı sorgunun akabinde yaptığı çok kapsamlı aramadan sonra makalenin en az 300 kelime olabileceğini hesaplamıştır veya ziyaretçi sitede 3 dakikadan az kalıyorsa Google otomatik olarak ziyaretçinin bu siteden hiç faydalanamadığı kanaatine varacaktır. Bu nedenlerden dolayı öncelikli olarak makalenin ziyaretçiye faydası olup olmayacağına dair doğru karar vermek olmalıdır. Yani felsefenin sloganı şu ”Önce ziyaretçiyi memmun et, sonrada Google’yi” . Can boğazdan gelir kelimesi burada, ”Googlenin memmuniyeti, ziyaretçinin memmuniyetinden geçer” şeklinde uyarlanabilir.

Şİmdi adım adım SEO uyumlu bir makalenin nasıl yazılması gerektiğine bakalım.

Başlık Kısmı
Makalenin başlığı kesinlikle anahtar kelimeyi içermelidir.
Anahtar kelime başlığın ortasında veya sonunda olmamalıdır. Yani başlık belirlediğimiz anahtar kelimeyle başlamalıdır.
Başlık çok uzun ve çok kısa olmamalıdır.  Başlık en azından 3 kelimeden oluşmalıdır.
Başlığın çok uzun olması arama motorunun onu bulmasında zorluk çıkarır. Bu yüzden maşlık en fazla 63 karakterden oluşturulmalıdır

Bağlantılar 
Url kesinlikle anahtar kelimeyi içermelidir. Bu arama motorunun sizin makalenizin bulunmasında kolaylık yaratacaktır

Meta Kısmı
Açıklama Kısmı Anahtar Kelimeyi İçermeli
Açıklama Kısmı En Fazla 160 Karakter Olmalıdır
Açıklama Kısmı Anahtar Kelime ile Başlamalıdır
Etiketler Anahtar Kelimeyi İçermelidir

Makale içi Başlık Kısmı
Anahtar Kelime mümkün mertebe H1 Etiketi ile Kullanılmalıdır ve yanı şekilde H1 etiketi anahtar kelime il başlamalıdır.
Anahtar Kelimenin H2 ve  H3 etiketleriyle kullanılmasına dikkat edilmelidir.

İçerik Kısmı
Makalenin içerik kısmı en az başlık kısmı kadar önemlidir . Yukarıda belirttiğim gibi, mümkünse makalelerimizin 300 kelimdene oluşmasına dikkat etmeliyiz.  Bununla beraber,makale’nin içerikte ki anahtar kelime rranı 4.0-5.5% olmalıdır. Anahtar kelime İçeriğin İlk 50-150 kelimesi arasında bulunmalıdır.

İçeriğin görsellerinden, yani resim veya video en az 1’inin alt etiketi anahtar kelime olmalıdır.Anahtar kelime kalın, italik ve altı çizili olarak içerikte yer almalıdır.
İçerikte anahtar kelime ile linklenen bir giriş birde çıkış linki olmalıdır.Anahtar kelime içeriğin son 50-100 kelimesi arasında bulunmalıdır.

Makaleniz hangi dilde olursa olsun, kesinlikle dilbilgisi kuralllarına uygun yazılmalıdır.

Bu şekilde sıraladığımız kurallar dahilinde yazılan makaleler Google ve SEO dostu olduğu gibi bu maddelerin uygulandığı makaleler içerik olarak zengin olur ve ziyaretçiyi sıkmaz.

Bu kurallara ek olarak WordPress tabanlı websiteleri olanlar için tavsiye etmek istediğim bir eklenti var.  Tavsiye edeceğim eklentinin kısaca özelliği ;  Makalenizin yazımı bittikten sonra anahtar kelimenizi eklentiye girip kayıt ediyorsunuz ve eklenti yukarıda ki  SEO kurallarının hepsini kontrol ediyor. Tabi bu kadarla bitmiyor eklentinin görevi, eklenti gerekli kontrolleri yaptıktan sonra kuralların hangilerinin eksik olduğunu ve makalenizin seo puanının kaç olduğunu gösteriyor. Hatta, bu eklentinin en çok hoşuma giden özelliği, bazı maddeleri gözden kaçırmışsanız; kalın, italik ve altı çizili , eklenti sizin yerinize bu kuralları makalenize uyguluyor. Bu eklentinin adı Easy Wp Seo ( affiliate değil ).

Makalenin sonunda bir not olarak şunu da belirtmek isterim: Makalenizi mümkünse resim ve video gibi görsellerle süslemeye çalışın. Ama bunu sadece Googleden + puan almak için değil, makaleyi okuyanların konuyu daha iyi kavraması için yaptın. Yukarıda dediğimiz gibi, Googlenin sizin makalenizden memmun olması okuyucunun memmun olmasından geçer. Ve bu görsel konuyla lakalı son bir not daha. Görsellerinizi kendiniz oluşturmaya çalışın, yani mümkünse video ile açıklama yapmak istiyorsanız video yu kendiniz hazırlayın. Resimse bunu kendiniz yapın.

Video hazırlamak için birçok program bulabilirsiniz ama size bu noktada önerim: Camtasia Studio, full sürümünü birçok yerden indirebilirsiniz. Kullanımı hakkında hiç bir şey bilmeseniz bile kısa zamanda deneme yanılma yoluyla öğrenebileceğiniz  basit bir programdır.

Resim için ekran görüntüsü alabileceğiniz Quick Screenshot Maker programını kullanabilirsiniz. Mümkünse görsel olarak kullanacağınız resimleri videolardan bu program aracılığıyla alın. Resimleriniz orjinal olsun ve ilk defa paylaşılmış olsun.

Resim ve video v.s dosyalarınızı SEO’ ya uyumlu olarak adlandırın.

Yani: Söz konusu dosyalarınızı yanlış olan bu şekilde değil:

Doğru olan bu şekilde yeniden adlandırın:

Bu şekilde adlandıracağınız dosyaları ( resim, video) arama motorları bulmakta zorlanmayacaktır.

SEO alanı çok geniş bir kavramdır.  Ve bu kavramın içini bir makaleyle bir çırpıda doldurmak imkansızdır. Bu makalede, %100 her makale böyle olmalıdır diyemem. Burada benim yazdıklarım Google arama motorunun nasıl çalıştığına dair yürüttüğüm tahminler sonucunda sizlere sundurğum bir öngörüdür.

Umarım mevcut SEO tecrübenize ufak  bir katkısı olmuştur. Şayet konuya eklemek ve paylaşmak istediğiniz bir düşünceniz varsa lütfen paylaşın, böylece konuyu güncellediğimde sizinde düşünceleriniz bu makaleyi okuyanlara ışık olsun.

Kaynak http://www.ersintezcan.com

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: